»  بیشتر بدانید   »   حیوانات مفید برای کشاورزان و باغداران

حیوانات مفید برای کشاورزان و باغداران

حشرات و حیوانات مفید به حفظ تعادل جمعیت آفت ها کمک کرده و اجازه نمی دهند که این موجودات مضر از تعداد مشخصی بیشتر شوند.

در اینجا تعدادی از این حیوانات مفید را برای شما بازگو می کنیم.

مار

مارها از مفید ترین روش های طبیعی مبارزه با آفات هستند نوع مار در هر منطقه متفاوت است. بسیاری از ما بخاطر ترس از مار به محض مشاهده آن ممکن است به کشتن آنها اقدام کنیم اما مارها بسیاری از حیوانات زیان آور برای گیاهان را می خورند.

مارها از حشرات و جونده ها تغذیه می کنند. بسیاری از این جونده ها (مانند موش) و حشرات (مثل سوسک های آفت) از محصولات کشاورزی مانند کاهو، خیار، کدو، هویج و … تغذیه می کنند. مارها با خوردن این موجودات از محصولات کشاورزی و باغی محافظت می کنند.

مارها غیرسمی هیچ خطری برای انسان ندارند و در مورد مارهای سمی تنها کافی است با مشاهده آن ها دور شوید یا آن ها را از خود دور کنید. نیازی به کشتن و از بین بردم مار نیست وجود مارها موهبتی بزرگ برای مزرعه شماست!

این موجودات مکان های پوشیده و تاریک را ترجیح می دهند تا در آن استراحت و غذای خود را هضم کنند، بنابراین این پناهگاه ها را در زمین خود خراب نکنید.

مارمولک

اگر در منطقه ای با آب و هوای خشک زندگی می کنید شرایط برای زندگی مارمولک ها بیشتر فراهم است. از موهبت مارمولک ها غافل نشوید ! این خزنده های کوچک حشراتی را می خورند که قطعا دوستشان ندارید. مارمولک ها با خوردن سوسک ها، مورچه ها، شته ها، زنبور های آفت، ملخ ها و عنکبوت ها از گیاهان محافظت می کنند و هیچ خطری هم برای انسان ندارند.

برای جذب مارمولک ها به باغچه یا زمینتان از گیاهان پوششی در بخشی از زمین استفاده کنید تا مارمولک ها جایی برای پنهان شدن و تخم گذاری داشته باشند و به چرخه طبیعی زندگی خود ادامه دهند.

وزغ

وزغ ها بهترین دوستان گیاهان هستند وزغ ها از حشره، حلزون و لیسه تغذیه می کنند بنابراین زمین یا باغ شما از شر این آفت های مزاحم خلاص می شود. از بین بردن آفت هایی مانند حلزون و لیسه کار سختی است ولی وزغ ها به راحتی این کار را انجام می دهند.

وزغ ها در فصل تابستان نزدیک به 10 هزار حشره می خورند این مقدار در واقع بیش از مقداری است که باغداران می توانند با آفت کش های شیمیایی آفت ها را از بین ببرند.

محل زندگی وزغ ها مکان های تاریک مرطوب است. برا سکونت این موجودات بهتر است سنگهای بزرگ و کنده ی درختان را برای آن ها در زمین تان بگذارید و یا با واژگون کردن گلدان شکسته برای آنها خانه تهیه کنید تا بتوانند از دست دشمنان خود در امان بمانند. اگرچه وزغ ها مانند قورباغه ها به آب زیادی احتیاج ندارند ولی لازم است در کنار محل زندگی آن ها منبع آب کوچیکی، حتی یک کاسه آب، باشد.

پرندگان

پرندگان بومی نقش مهمی در کنترل طبیعی آفات ایفا می کنند. پرنده ها فقط دانه نمی خورند بلکه برای دریافت پروتئین از حشرات نیز تغذیه می کنند پرنده ها اکوسیستم ایجاد می کنند و حیوانات دیگر را نیز به زمین شما می کشانند. اکوسیستم طبیعی به حفظ کیفیت خاک کمک می کند.

با کاشت گیاهان بومی هر منطقه در زمین تان ، پرنده ها را به سمت گیاهان خود بکشید و منبع آبی برای آن ها بگذارید چون پرنده ها به آب نیاز دارند. گیاهان بومی تخم، میوه و به طور کلی خوراک محبوب پرندگان را در اختیار آنها قرار می دهند چرا که سالیان سال این پرندگان با گیاهان منطقه سازگاری داشته و با هم به تکامل رسیده اند.

خفاش

پشه ها اگرچه تاثیر مستقیم بر گیاهان ندارند اما تاثیر غیرمستقیم آن ها قطعا شما را کلافه می کند. هنگامی که در حال کار در مزرعه هستید وجود پشه ها شما را عاصی می کند.

این خون آشام های کوچک فقط نیش نمی زنند بلکه بیماری های را نیز منتقل می کنند. علاوه بر این نیش پشه ها موجب خارش و بدخوابی نیز می شود.

خفاش ها شکارچیان طبیعی پشه ها هستند. یک خفاش می تواند ظرف یک ساعت هزار پشه بخورد. بنابراین سعی کنید با ایجاد خانه برای خفاش در ارتفاع 4.5 تا 6 متری سطح زمین، آنها را در مجاورت زمین خود نگه دارید.

لیست قیمت
مدت اعتبار لیست قیمت یک هفته می باشد ، جهت اطمینان از قیمت نهایی محصول با شماره 02156234223 تماس حاصل بفرمایید .
محصولات مرتبط