»  بیشتر بدانید   »   راهنمای خرید سمپاش

راهنمای خرید سمپاش

راهنمای خرید سمپاش

انتخاب سمپاش مناسب

برای انتخـاب سمپـاش مناسب باید به نوع محصول و زمین و همینطور مساحت زمین توجه کـنیم تا بتوان بهترین انتخاب را داشته باشیم.

برای شروع انتخاب سمپاش ابتدا باید با آناآشنا شد که میتوان سمپاش هارا به دو دسته ذیل به همراه زیر مجموعه های آنها تقسیم نمود.

 

سمپاش های زراعی

این سمپـاش ها برای سمپاشی مزارع مورد استفـاده قرار می گیرند. که عمومـا سمپـاشی آنها به دو دسته علف کش و حشره کش تقسیم می شود که این امر با تعویض نازل و سم میسر می شود.

سمپاش های زراعی شامل موارد زیر می شود:

1 – سمپاش اتومایزر پشتی

2 – سمپاش های میکرونر پشتی

3 – سمپاش های پشت تراکتوری

4 – سمپاش توربولاینر یا توربین زراعی

سمپاش های باغی

این سمپاش ها جهت رفع آفات مختلف در باغ ها می باشد که شامل موارد ذیل می شود.

1 – سمپاش تلمبه اب

2 – سمپاش موتوری کوله ای

3 – سمپاش موتوری مخزن دار ( فرغونی)

4 – سمپاش زنبه ای

5 – سمپاش های پشت تراکتوری

6 – سمپاش اتومایزر ( توربین باغی)

همانطور که گفته شد برای انتخـاب سمپـاش منـاسب باید به شرایط و موارد فوق توجه شود. و متنـاسب با نیاز های خود و زمین بهترین سمپـاش را انتخاب کنیم برای شنـاخت سمپـاش ها لطفا به موارد زیل توجه کنید.

1 سمپاش اتومایزر پشتی

سمپاش اتومایزر پشتی با توجه به مکانیزمی که دارد بیشتر در مزارع مورد استفاده قرار می گیرد. کارکرد این مدل سمپاش به گونه ای است که با توجه به موتور بنزینی که روز خود دارد که توسط نصب یک فن روی موتور سمپاش در زمان سمپاشی هوا با فشار هم دمیده می شود.

این مدل سمپاش به واسطه ایجاد قطرات نامنظم از نظر سایز مصرفی بالایی دارد و سایز مخزن آن بین 20 الی 30 لیتر می باشد. که بیشتر پیشنهاد می شود برای مزارع کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

 

2 سمپاش میکرونر پشتی

سمپـاش میکرونر کوله ای هم دارای مخزن 20 تا 30 لـیتر می بـاشد. ولی در زمـان پـاشش سم از مکـانیزم جالبی استفاده شده است. که به این صورت است که سم روی دیسک دواری ریخته می شود. و آن دیسک به واسطه چرخش خودسم را می پاشد که این روند بسیار کاهش مصرف سم و بازدهی بالای سمپاش بالای سمپاش می شود. کهبه واسطه سایز این سمپاش هم متنـاسب زمین های کوچک می بـاشد. ولی نسبت سمپاش اتومایزر کوله ای با توجه به مصرف دارای قابلیت بهتری می باشد.

 

3 سمپاش های پشت تراکتوری

سمپـاش های پشت تراکتوری به واسطه حمل توسط تراکتور دارای مخزنی به مراتب بزرگتر نسبت به سمپـاش های کوله ای می باشد. که در ایران سایز مخازن مورد استفاده بین 200 تا 3000 لیتر می بـاشد. که به صورت سوارشونده یا کششی پشت تراکتور موجود می باشند.

این مدل سمپـاش توسط اتصـال سه نقطـه در مدل سوارشونده و مدل کششی با اتصـال تک نقطه یـا دو نقطه به تراکـتور نصب می شوند و نیروی خود را هم از تراکتور می گیرند.

در سمپـاش های پشت تراکتوری بـالدار با استفاده از بال های با عرض متفاوت که این بـال ها دارای طول 6 الی 20 متر در ایران و در کشور های دیگر تا 40 متر هم موجود می باشد.

روی شاخک های بوم نازل هایی با فواصل منظم نصب شده. که می توان با تعویض خروجی های این نازل ها در زمین زراعی هم در مصارف علفکشی و هم حشره و قارچ کشی از بال استفاده نمود.

در این رابطـه برای علـف کشی از تیجت های بـادبزنی استفـاده می کنند و از نازل هـای گردپاش برای حشره و قـارچ کشی استفاده می نمایند.

 

               

نکته:

راهنمای خرید سمپاش بـوم های موجود در شرکت گلپـا صنعت ایرانیان که در سـایز های مختلف ساخته می شوند. تا سایز 14 متر به صورت دستی رائه می شوند دستی بودن به این معنی می باشد. که در زمان حمل و نقل در معابر عمومی و خیابان ها لازم می باشد. که بوم پشت تراکتور به گونه ای باشد که برای تردد مشکل ساز نباشد. در این صورت با نصب لولاهایی بوم را روی هم جمع می کنند. تا در زمین با باز کردن این شاخک ها سمپاشی را شروع کنند.

 

         

 

حال روش باز کردن می تواند توسط اپراتور سمپاشی صورت پذیرد که تک تک هر شاخک را توسط نیروی دست باز می کند.

اما در سایز های بالاتر به واسطه وزن شاخک ها با نصب جک های هیدرولیک این امر را توسط نیروی هیدرولیک انجام می دهند.

حال با توجه به توضیحات فوق برای انتخاب سمپاش زراعی مناسب باید به متراژ و فواصل ایجاد شده در زمان کاشت برای عبور تراکتور توجه نمود.

در زمین های بزرگ به واسطه کاهش رفت و امد تراکتور در زمین از بوم های بلند تر و زا مخازن بزرگتر استفاده می کنند.

 

       

 

برای مثال ما میتوانیم با استفاده از سمپاش 400 لیتری با بوم 8 متری در طول روز 12 تا 15 هکتار زمین را سمپاشی کنیم.

راهنمای خرید سمپاش هرچه لیـتراژ مخزن و عرض بال بالا تر بروند این مقدار افزایش خواهـد یافت چرا که تراکتور در مسیری که حـرکت می کند. عرض بیشتری را سمپاشی میکند و دفعات پر کردن مخزن به واسطه افزایش لیتراژ باعث سمپاش بیشتر می شود.

 

 

 

       

 

4 سمپاش توربولاینر یا توربین زراعی

در کشاورزی نوین میزان استفاده از سمپاش های توربینی رو به افزایش می باشد.راهنمای خرید سمپاش که این نوع سمپـاش ها به واسطه ترکیب هوا در زمان سمپاشی کیفیت پاشش و سرعت عمل را در این رابطه افزایش می دهد.

سمپـاش های توربولاینر دارای یک فن حلـزونی شکل می باشد. که به واسطه گیربکس افـزایش دهنده دور پروانه خود را به گردش در می آورد. که با گردش فن توربین به هوا سرعت می بخشد و آن ار به سمت مجرای خروجی هدایت می نماید.

در مجرای خروجی فن نـازل هایی به صورت منظم نصب شده اند. که توسط پمپ سمپـاش شارژ می شود. سم خروجی نازل ها توسط هوای خروجی نازل ها توسط هوای خروجی توربین به قطرات ریز تر تبدیل شده. و همراه هوا در راستای خروجی تا 30 متر پاشیده می شود.

 

 

      

 

این مدل سمپـاش بیشتر در زمین هـای وسیع که امکـان ورود تراکتور داخل آنهـا وجود ندارد استفاده می شود. و این مدل سمپاش در مقداری بادبردگی سم که باعث هدر رفت سم می شود. دارای سرعت بالا در سمپاشی و کاهش لهیدگی محصول می باشد.

 

        

 

برای سمپاشی درختان و باغ ها هم از ادوات ذیل استفاده می شود:
1 سمپاش تلمبه ای

سمپاش های تلمبه ای از دسته سمپـاش های کوله ای می بـاشد که طرفیت آنهـا بین 20 تا 30 لیتر می بـاشد و مکـانیزم عملکرد آنها به این شکل می باشد. که به واسطه تلمبه موجود سمپاش هوا در آن متراکم می کنیم و شروع به سمپاشی می کنیم.

این روند سمپاشی به واسطه کاهش فشار ذرات خروجی سم از ابتدا تا انتها دارای سایز متفاوتی می باشند. که در ابتدا ذرات سم به خوبی پودر شده و در انتها شاهد ذرات درشت تری خواهیم بود.

این مدل سمپاش ها به واسطه عملکرد کاملا دستی و میزان گنجایش کمی دارند. برای باغ هایی با درختان کوتاه و محدود استفاده می کنند.

 

2 سمپاش موتوری کوله ای

سمپاش موتوری کوله ای هم با مخزنی با گنجایش 20 تا 40 لیتر به واسطه وجود موتور بنزینی خود دارای پاشش یکنواخت به نسبت سمپاش کوله ای می باشد. و فرد با دردست داشتن لانس آن و حرکت بین درختان اقدام به سمپاشی می کند. و به مراتب با استفاده ار موتور بنزینی سرعت سمپاشی هم بالاتر می باشد. و می توان مساحت بیشتری را سمپاشی نمود.

 

3 سمپاش موتوری مخزن دار (فرغونی)

راهنمای خرید سمپاش مخزن سمپاش فرغونی با لیتراژ 100 لیتر نصب شده روی شاسی چرخدار قابل حمل می باشد. و با نصب موتور بنزینی و برقی و پمپ  فشار یکنواختی را در زمان سمپاشی به وجود می آورد. این سمپاش از محبوب ترین سمپاش های باغی می باشد. که در سایز کوچک قابل حمل در باغ های کوچک و صعب العبور مورد استفاده قرار می گیرد.

موتـور پمپ فرغونی از نوع پیستونی می بـاشد. که می تواند فشـار بـالایی را در کنـار دبی منـاسب ایجـاد نمـاید. و در زمان سمپاشی با لانس درختانی با ارتفاع 12 متر را سمپاشی نمایند.

توسط این سمپاش با نصب دو شیلنگ به طول 50 یارد میتوان تا شعـاع 50 متر به واسطه دو لانس به سمپاشی بپردازیم. ولی در کنار تمام مزایای سمپاش، کم بودن ظریت آن یکی از معایب این گونه سمپاش به شمار می رود.

سمپاش های فرغونی به نسبت سمپاش های تلمبه ای و کوله ای دارای مصرف سم پایین تر و پوشش دهی بالاتر می باشد. و به واسطه کاهش خستگی در اپراتور، او می تواند میزان بیشتری از زمین را سمپاشی نماید.

 

4 – سمپاش زنبه ای

سمپاش زنبه ای از جمله سمپاش هـای پر مصرف در بـازار ایـران می باشد. که به واسطه نصب موتور بنزینی یـا برقی و پمپ روی شـاسی و تغذیه پمپ توسـط مخـازن بزرگ و کوچک به سمپـاشی و شست و شوی درختـان پرداخت. موتور پمپ این گونه سمپاش ها می توانـد فشار بالایی را در سمپاشی ایجاد می نماید. که در زمان سمپاشی با لانس تا 12متر پاشش داشته باشد تا بتوان درختان با ارتفاع بلند هم سمپاشی نمود. در این گونه سمپاش ها عموما پمپ های پیستونی استفاده می شود.

که دارای حـداقل دو خروجی می بـاشند و در زمان سمپـاشی می توان با نصـب دو شیلـنگ با طـول 50 یـارد به سمپـاشی پرداخـت. عملکـرد خوب و فشار عـالی که این گـونه سمپـاش ها ایجاد می کنند. در کنـار سبکی و قـابل حمـل بودن بـاعث محبوبیت این گونه سمپاش ها شده است. و به واسطه این قابلیت می توان مساحت بیشتری از باغ را با میزان قابل توجهی کاهش مصرف به نسبت سمپاش های دستی و کوله ای سمپاشی نمود.

 

5 – سمپاش های پشت تراکتوری

در باغ هـایی با متراژ وسیع که قابلـیت ورود به داخـل زمین را دارا می بـاشد. از سمپـاش هـای پشت تراکتـوری استفـاده می نمـاییم که مخزن های آن ها با گنجـایش بیش از 200 لیتر در دسترس می باشند. که روی شاسی نصب می شوند. این شـاسی ها به دو صورت سوارشونده و یا کششی توسط تراکـتور حمل می شود. و برای محرک کردن پمپ سمپاش از گشتاور پی تی او تراکتور استفاده می کنیم.

برای سمپـاشی درختان به واسطه سمپاش های پشت تراکتوری از شیلنگ و لانس استفاده می کنیم. در بـالاترین فشار می توان تا 12 متر را سمپـاشی نمود و به واسطه وجود حجم زیـاد سم که بـاعث رفت و آمد کمتر می شود می توان مساحت بیشتری را در طی روز سمپاشی نمود.

 

6 سمپاش اتومایزر (توربینی باغی)

راهنمای خرید سمپـاش اتومایزر باغی یکی از روش های مدرن جهت سمپاشی درختان می باشد. که در صورت استفـاده از این روش سرعت سمپاشی به مراتب بالا می رود و مصرف سم هم کاهش می یابد.

مکـانیزم این گونه سمپاش ها به این شکـل می باشد. که فن اتومایـزر که شبیه فن هـواکش هـای صنعتی می باشد. را روی شاسی سمپاش نصب می کنند و با این استفاده از گیربکس افزاینده ی دور فن را نسبت به دوران تراکتور بالا می برند.

 

 

 

ایـن فن هوا را به داخل خود کـشیده و با افزایش سرعت آن از خروجی هـای خود خارج می کند. در خروجی هـای فن نازل هایی نصب شده اند کـه توسط پمپ سمپـاش تغذیه می شوند. حال با سیم پاشیده شده با نـازل های فرق و هـوای تولید شده توسط فن بـا هم ترکیب کمی شوند. و به سمت درختـان پرتـاب می شوند. این سمپاش ها تا 12 متر از هر طرف طول پاشش دارند.

 

سمپاش های اتومـایزر دارای تنوع در خروجی هستند. به اینصورت که برای پـاشش دقیق تر در خروجی فن از مسیر استفـاده نموده اند. که می توان به سمپاش های اتومایزر خطی اختاپوسی اشاره نمود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *