»  بیشتر بدانید   »   کالیبراسیون سمپاش چیست؟

کالیبراسیون سمپاش چیست؟

سمپاشی دقیق- در زمانی صورت می گرد که دستگاه هایی با کیفیت مناست و با زاویه ی دقیق. نازل های مناسب و پودری پاش بر سطح محصول پاشش داشته باشد. سمپاشی دقیق با ادوات کشاورزی شرکت گلپا صنعت ایرانیان آسان می باشد.

وقتی شمـا قصد سمپاشی دارید با چند مفهوم، واژه یا فـاکتورهایی مواجه هستید که عبارتند از:

محلول سمی (انواع سم ها)

آب (برای درست کردن محلـول)

سمپـاش (اعم از سمپـاش دستی، سمپاش شارژی، سمپاش زنبه ای، سمپـاش فرغونی [سمپاش موتوری] سمپاش تراکتوری، سمپاش برقی، سمپاش پشتی و غیره)

فضـایی که میخواهید سمپاشی کنید.

کـالیبراسیون (کالیبره کردن سمپاش) تعیین مقدار مورد نیاز موارد متنـاسب با مساحتی است قصد سمپاشی آن را دارید. (مورد 4) بنابراین می توانیم اینگونه تعریف کـنیم که کـالیبراسیون تنظیم سمپـاش  از سم به علاوه آب در متراژی از زمین و با تعیین قطر ذرات سم به وسیله سمپاش است. از آنجایی که ما سمپاش های مختلفی داریم، کالبیره کردن آنها با هم متفـاوت است و از همین جهت نقش سمپاشی دقیق توسط سمپاش اعم از سمپاش برقی، سمپاش دستی، سمپاش زنبه ای، سمپاش فرغونی، سمپاش پشتی  و غیره مهم است.

 

چرا باید سمپـاش را کالبیره کرد؟

شاید این سوال خیلی از افراد باشد که اگر کالبیراسیون سمپاش را انجام ندهیم چه اتفاقی می افتد؟ در پاسخ باید گفت:

میزان سمی که مصرف می کنید دو یا چند برابر خواهد شد و این یعنی هزینه بیشتر.

استفـاده بیش از حد سم یا کمتر از مقدار لازم، موجب سوختن گیـاه یا عدم آفت زدایی منـاسب خواهد شد. که این یعنی به خطر انداختن سلامت گیـاهان و محصولات شما که در نهایت منجر به ضرر اقتصادی خواهد شد.

با استفـاده بیش از انـدازه سم بـاعث آلـودگی محیط زیست، مرگ جـانورانی غیر از آفـات. مسمومیت هـای انسانی و غیره خواهید شد.

فرمول محاسبه کالبیراسیون

قبل از هرچیز باید توجه داشته باشید که با استفاده از فرمولی که در ادامه خواهیم می توانید انواع سمپاش هارا کالبیره کنید با این حال تفاوت هایی بین کـالبیراسیون سمپـاش پشت تراکتوری با کالبیراسیون سمپـاش پشتی یا کالبیراسیون سمپاش دستی وجود دارد.

در نحوه کالبیراسیون سمپاش چهار چیز اهمیت دارد:

سرعت حرکت سمپاش

نوع لانس یا نازل

میزان فشار سمپاش

سطح یا مساحت تعیین شده

وقتی شما یک محصول سمی میخرید روی آن نکاتی درباره ی میزان سم برای هر هکتار بیان شده است. مثلا مقدار مورد نیاز یک سم برای یک هکتار ممکن است. 20 لیتر باشد و برای یک سم دیگر 10 لیتر. بنابراین مقدار محلول سمی در هر هکتـار را از روی بسته آن بخوانید.

حالا باید میزان مسـاحتی که میخواهید سمپـاش کنید را محاسبه کنید. برای این کار باید طول و عرض زمین را در هم ضرب کنید. برای این کار چند راهکـار ساده وجود دارد. یکبـار در طول زمین حرکت کرده و آنرا محاسبه کرده و یکبـار نیز در عـرض حرکت کنید. حالا ارقام به دست آمده را در هم ضرب کنید تا مساحت زمین شما به دست بیاید.

فرض کنیم محلول سمی که خریداری کردید 17 لیتر به ازای هر هکتار (10 هزار متر مربع) مربع است. اگـر 17 را در 10000 ضرب کنیم رقم به دست آمده 170000 خواهد شد.

حالا فرض کنیم طول زمین شما 90 متر و عرض آن 7 متر است. با ضرب این دو مساحت زمین شما به دست خواهد آمد که عبارت است از 630 متر مربع

در اخر کـافی است رقم 170000 را تقسیم بر 630 (مساحت) کنیم که رقم به دست آمده 269 خواهد بود. این رقم یعنی ما به 269 لیتر سم برای سمپـاشی زمینی به مسـاحت 630 متر مربع نیـاز داریم. فرمول کـالیبراسیون سمـپاش را در شکل زیر ببینید.

 

تنظیم قطر قطرات لانس سمپـاش

لانس سمپـاش مثـل اسلحه است، هرچه اسلحه بهتر بـاشد، نشـانه گیری آن دقیق تر خواهد بود. مـا توصیه می کـنیم برای سمپاشی از لانس های با کیفیت استفاده کنید که قـدرت پـاشش سم به صورت کـاملا پودری را داشته بـاشد. معمولا قیمت لانس سمپـاشی کـه با کـیفیت باشد مقداری بالاتر است. امـا تاثیر زیـادی در مصرف بهینه سم خواهد داشت. علاوه بر ایـن استفاده از لانس سمپاشی مناسب در اثر گذاری بهتر سموم نیز موثر هستند. بهترین اندازه قطرات سم (یک در هزار میکرون) است.

 

 

اهمیت نوع پـاشش سم روی تمام قسمت ها

نکته آخری که در این مطلب بیان میکنیم این است. که شمـا باید محلول سم را به صورت کـاملا یکدست روی تمـامی نقـاط محیط مورد نظر خود بپاشید و اسپری کنید. اگـر میخواهید بدانید چه زمانی سمی که اسپری کرده اید خوب است. یا بد! بعد ار سمپـاشی نگاه کنید اگر سم به صورت قطرات از روی برگ گیـاهان سر خورد و افتـاد. یعنی سمپاشی خوب نبوده، سمپاشی منـاسب به گونه ای است. کـه سم مثل سبنم بر روی درخت یا گیـاه شما بماند. در این کـار سرعت پـاشش سم و مـیزان آن اهمیت بسزایی دارد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *